X-triatlon Varnsdorf 2006

[01.08.2006 – Petr Pražák – Duatlon – Přečteno 3702×; Mountainbike.cz]

Terénní triatlon, obecně nazývaný podle závodů stejnojmenné série X-terra, je stále populárnější a tak se objevují nové a nové závody. První ročník Varnsdorfského X-triatlonu uspořádal Honza Novota v neděli 30. 7. na tamním koupališti v blízkosti penzionu Koliba.

Jelikož se závodu mohly zúčastnit i štafety, neodolal jsem a s dostatečným předstihem sestavil rodinný tým, startující pod legendárním názvem „Slévárna Suchomel“. Dostatečný předstih znamenal, že 13 hodin před startem jsem konečně přemluvil desetiletou dceru Viktorku (plavkyni) a mohl oznámit bratrovi, že si jedeme do Varnsdorfu pro 700 Kč (taková byla finanční prémie pro vítěze všech kategorií). Přes on-line přihlášku se totiž nikdo do štafet nepřihlásil a vítězství tak bylo na dosah:-)

Takže jsme byli trošku zaskočeni, že štafet se nakonec na start postavilo jedenáct (a dalších cca 50 borců a borkyň startovalo v jednotlivcích mimo jiné). V dalších týmech jsme většinou mohli vidět specialisty na dané disciplíny, elitní plavce, bikery (třeba Aleš Verba, Marek Fatka, Herbi Schwarz) i běžce a tak nám bylo jasné, že budeme rádi za umístění v první desítce – což se nakonec – díky odstoupení dvou štafet – podařilo:-)

Plavecká část měřila 500 m a plavala se v místním rybníku na trojúhelníkové trati vytýčené zlehka driftujícími čluny. Viktorce, která se podobné akce účastnila poprvé, jsem doporučil, ať se nikam necpe, anžto by mohla utržit kopačku do obličeje a pak také ať zapomene na tempo, kterým obvykle plave bazénové závody na 50 m. Nakonec obstála na výbornou a ač vybíhala z vody třetí od konce, svůj úkol splnila (neutopila se a ztrátu na prvního měla cca 7 min).

Bikový úsek jsem kupodivu nejel já, ale bratr, rekreační cyklista, kterého jsem k závodu nalákal pod vidinou získání prvního místa. „Není špatné začít kariéru vítězstvím“, odvětil bratr a do štafety nastoupil. Trať měřila pouhých 12 km a byla rozdělena do třech okruhů (díky tomu se v areálu při průjezdu bajků stále něco dělo a diváci tak měli přehled o průběžném pořadí). Trať prý nebyla moc obtížná, ale se spoustou kořenů (nejlepší biker měl průměrnou rychlost 24 km/h). Slávek nakonec pár lidí předjel, na nejlepšího ztratil cca 10 min.

Běžecký úsek jsem si vzal dobrovolně na svá bedra já – nikdo jiný by mi ve štafetě neběžel. Dva okruhy okolo rybníka nebyly moc náročné, nicméně úvodní třetina na ztvrdlém členitém podkladu vyžadovala dost pozornosti při došlapu. Třítýdenní běžecká absence moc poznat nebyla, nalomené žebro se kupodivu při běhu také neozývalo a tak z toho byl celkem slušný sedmý běžecký čas. Ovšem na štafetu před náma to nestačilo a tak jsme skončili devátí (v pomyslném celkovém pořadí i s jednotlivcema pak na 36. místě).

Naše ambice ovšem byly coubertinovského rázu, takže vládla spokojenost, přestože jsme nevyhráli ani v tombole a dort pro nejmladšího účastníka se na členy štafety nevztahoval.

Štafeta Slévárna Suchomel

Co závěrem – atmosféra závodu byla skvělá, prostředí též, organizace nikde nevázla a všeobecné pohodě nahrávalo i počasí. Na první ročník byla velice slušná účast a za rok to může být ještě mnohem lepší.

Autor článku: Petr Pražák