DJ Feďa 14

DJF 14

Výběr otevírá britská kytarovka devadesátých let The Stone Roses se skladbou I Wanna Be Adored. Pomalý pohodový rozjezd. Perfect Circle zaujmou remixem songu Annihilation od hardcorové kapely Crucifix. Minimalistické aranžmá v mrazivém vyznění. Vanessa Carlton nechá rozeznít zvony v komorní písni Hear the Bells. Třeba zvony svatební. Petr Gabriel se objevil již na čtvrtém výběru v povedené taneční kooperaci se skupinou Deep Forest. Zde ale saháme po klasickém kousku ze skvělého alba So z roku 1986.

Pomalu zrychlíme – Smashing Pumpkins a Drum + Fife dokazují, že nemusíte být inovativní za každou cenu, a že když i po letech pokračujete ve svém stylu, výsledek nemusí být špatný. To samé se týká britské kapely Suede, která zaujala v letech devadesátých. Skladba Don’t Be Afraid If Nobody Loves You však vlastní stín překračuje. Mark Lanegan svým nakřáplým hlasem ve skladbě Beehive trochu evokuje Iggyho Popa. První rychlejší část výběru zakončí Steven Wilson a jeho People Who Eat Darkness.

Krátký oddech zajistí Jake Bugg, který našel svou nejsilnější polohu v pomalých melancholických kytarových popěvcích. Z bohaté tvorby The Cure není snadné vybrat píseň, která by se dala označit za nejcharakterističtější – co třeba In Between Days? David Bowie již několikrát zastoupen na výběrech DJF byl, tentokrát se jedná o klasiku Jump They Say. Oproti tomu
Mogwai jsou nováčky, jejich Party in the Dark ale nabízí podobnou vzdušnost jako třeba výše uvedení The Cure.

Daysleeper v podání R.E.M. Další silná balada. Massive Attack se na výběrech DJF objevují celkem pravidelně. Tentokrát ale opustíme temné vody a poslechneme si asi nejoptimističtější, nejznámější a nejpopovější skladbu Unfinished Sympathy.Lonely Soul od Blackfield (s výše uvedeným S. Wilsonem) jsou ideální skladbou do závěrečných titulků nějakého filmu se špatným koncem. Následuje klasická stadionová balada Wasted Years od amerických rockerů Cold.

Sinead O’Connor o sobě v poslední době dává vědět výlučně nemuzikálními akty, což ji ovšem nediskvalifikuje ze sestavy interpretů poctěných účastí na tomto výběru:-) A Perfect Indian pochází z vynikajícího alba Universal Mother z roku 1994. Další v pořadí je opět žena – Suzanne Vega: tichá a pokorná In Liverpool. Britská zpěvačka Katie Melua pochází z Gruzie a se sborem zpívá a capella ukrajinskou koledu The Little Swallow. Na závěr zazní Foals a jejich Lonely Hunter ve speciální pracovně-studiové verzi, které nelze odolat. Bonusovou skladbou, která se na CD nevešla, je The Trip od Still Corners.

  1. The Stone Roses – I Wanna Be Adored
  2. A Perfect Circle – Annihilation
  3. Vanessa Carlton – Hear the Bells
  4. Peter Gabriel – Mercy Street
  5. Smashing Pumpkins – Drum + Fife
  6. Suede – Don’t Be Afraid If Nobody Loves You
  7. Mark Lanegan – Beehive
  8. Steven Wilson – People Who Eat Darkness
  9. Jake Bugg – How Soon The Dawn
  10. The Cure – In Between Days
  11. David Bowie – Jump They Say
  12. Mogwai – Party in the Dark
  13. R.E.M. – Daysleeper
  14. Massive Attack – Unfinished Sympathy
  15. Blackfield – Lonely Soul
  16. Cold – Wasted Years
  17. Sinead O´Connor – A Perfect Indian
  18. Suzanne Vega – In Liverpool
  19. Katie Melua – The Little Swallow
  20. Foals – Lonely Hunter
  21. Still Corners – The Trip